Петиції

Електронні петиції

Інтернет-ресурси Долинщини

Долинська райдержадміністрація Долинська міська рада - офіційний сайт
Долинська центральна районна бібліотека Краєзнавчий музей Бойківщина
ПРОСПЕКТ Спільнота долинян вконтакті
Солодка Долина Карпатський трамвай. Найкращий відпочинок в Карпатах
мотель в Долині

Урядові сайти

Президент України Верховна Рада України Кабінет Міністрів України

Лічильник

Онлайн трансляція

Онлайн трансляція

Оголошення

Вітаємо!

Головна » Новини » Патріотична акція вшанування пам’яті у Станківцях
09.10.2017

Патріотична акція вшанування пам’яті у Станківцях

Громада Долинщини взяла участь у вшануванні пам’яті Василя Гошовського-“Дорошенка” – надрайонного провідника ОУН на Долинщині. Патріотична акція відбулась вчора у селі Станківці.
З історії: Дорошенко-псевдонім Гошовського Василя Михайловича – відомого борця за волю України, командира обласного проводу Української Повстанської армії на Долинщині.
Гошовський В.М. народився 1921 року в селі Станківці.
В 1944 році Василь призначений керівником Організації українських націоналістів на Болехівщині і перебував у підпіллі. Його діяльність на цьому посту широко розкрита в книжці Василя Гука “Церківна і Станківці” . Зокрема, будучи найвищим керівником альтернативної підпільної влади в довіреному регіоні, провідник Дорошенко умів бути розсудливим, коли йому доводилося вирішувати долю багатьох людей, власне, коли все вирішували години і хвилини. Звсно, були зради, НКВС влаштовувало провокації, смерть постійно загрожувала багатьом чесним, невинним. Якраз таких рятував від сметрі Дорошенко”.
21 жовтня 1947 року радянська влада вивезла всю його родину до Кахахстану. В 1949 році Василя призначають обласним провідником ОУН-УПА. Якраз тоді Дорошенко будує для свого штабу криївку в урочищі Бовкоти під Слободою. Сучасна назва в туристичних довідниках ‑ Карпатська кам’яна стіна.
Криївка могла вмістити до 15 осіб. Вона була дуже надійно і вдало побудована, знайти її було практично неможливо. У криївку заходили водою, тому жодна собака не могла взяти слід. Шум водоспаду не давав змоги почути ніякі голоси, зокрема радіо, яке слухали повстанці. Вода також протікала через криївку і була своєрідною транспортною артерією.
На пошук “Дорошенка” та обласного проводу було призначено численні сили найдосвідченіших. Достовірних даних, хто виказав ворогу криївку досі немає. На думку автора згаданої книжки, це зробив хтось із членів боївки або постачальників.
3 жовтня 1950 року радянські військові оточили у криївці 12 повстанців разом з провідником “Дорошенком”. Весь гарнізон криївки встиг покинути її, захопивши з собою лише зброю і патрони. Очевидно, це міг зробити і Дорошенко, проте не зробив. За словами сестри Василя – Розалії – він залишився, аби знищити документи, які могли попасти в руки ворога і привести до нових втрат в українському підпіллі.
Далі за книжкою В.Гука: “Облавники мали наказ: узяти Провідника живим. Чекісти за той час підповзли дуже близько до Провідника. Він уже бачив їхні перекошені, озлоблені обличчя.І раптом прогримів вибух. Похитнулася постать незламного борця за волю України: граната розірвала молоде тіло”….

Фото: Тетяна Головчин